Yatsı Namazından Sonra Okunacak Dilek Duası
15 Mayıs 2024

Yatsı Namazından Sonra Okunacak Dilek Duası

Yatsı namazından sonra okunacak dilek duası; Kul her daim her şeye ihtiyaç duyar ve ihtiyaçlarını elde edebilmek için elinden gelen çabayı gösterir ve her şeyin yaratıcısı ve sahibi olan Allahu Teâlâ'ya dua ve niyazda bulunur. Kul ihtiyacı mukabilinde Rabbini tanır ve Rabbine yaklaşır. Her elini açtığı zaman bilir ki kendisini bir duyan var ve kendisini duyan o Zat kendisini yalnız bırakmaz ve şartlar olgunlaşınca hacetini giderir.

Dua kişinin nefes gibi en önemli ihtiyaçlarından biridir ve ruhunu besleyen en özel şeydir. Dua edememek kişinin başına gelecek en büyük musibetlerden biri sayılmalıdır. Çünkü kul kendisini yaratan Rabbine gönlünü açamıyorsa, Rabbi ile dertleşemiyorsa, aradaki bağı zayıflatmış ise gönlü katılaşmaya başlamış ve inancı zayıflamış demektir. Zira dua etmek kişinin kendisini duyan Rabbine olan inancının göstergesidir.

Dileği ve haceti olan kul özellikle duaların makbul olduğu zamanlara dikkat ederek hacet namazı, hacet duaları, Peygamber duaları, Allah Rasulunun (S. A. V.) duaları, evliyaların ve alimlerin duaları ile Allahu Teâlâ'ya iltica etmeli, dileğini dile getirip selamet kapılarının açılması için dua ve niyazda bulunmalıdır. Sahih kaynaklar aracılığı ile bizlere kadar ulaşan dualara itibar etmeli, daha sonradan değişik isimlerle ortaya çıkmış kaynağı belli olmayan dualara itibar etmemelidir. Sahih dualarla dua ettikten sonra kulun dileğini kendi lisanınca, gönlünden geçtiği gibi arz etmesi çok daha samimi olur.

Dileği ve haceti olan kişi özellikle gece vakitleri ve seher vakitlerinde dua etmeye gayret etmelidir. Zira bu vakitlerde hem rahmet daha boldur hem de herkes uykuda olduğu için kişinin dua ederken dikkatini dağıtacak, huşusunu bozacak bir etken olmayacağı için daha içten, daha samimi olarak dua etme fırsatını yakalamış olur. Farz namazlardan sonra, rüzgâr estiği zaman, yağmur yağdığı zaman, ezan okunurken, sadaka verirken edilen dualar makbul dualardandır inşaallah. Kişi her ne isterse istesin sadece Allahu Teâlâ'dan istemeli, araya aracılar koymamalı, mum yakmak, ağaca türbeye bez parçaları bağlamak gibi kişiyi şirke götürecek durumlara tevessül etmemelidir.

Yatsı namazından sonra okunacak dilek duası

Yatsı namazını kıldıktan sonra, 2 rekât Allah Rızası için Namaz kılınır. Namazın ardından 3 defa İhlas Suresi ile 1 defa Fatiha Suresi okunur. Öncelikle Allahu Teâlâ'ya hamd-u sena edilir, daha sonra Allah Rasulune (S. A. V.) salat ve selam edilir. Ardından kişi hayırlı dileğini Allahu Teâlâ'ya iletilir. Duanın sonunda tekrardan salat ve selam edilir.

"Allahümme innî es'elüke tevfîka ehli'l-hüdâ ve amele ehli'l-yakîni ve munâsehete ehli't-tevbeti ve azme ehli-s-sabri ve cidde ehli'l-haşyeti ve talebi ehli'r-rağbeti ve teabbüde ehli'l-vera'i ve irfâne ehli'l-ilmi hattâ ehâfek. Allahümme innî es'elüke mehâfeten tahcizünî an masiyetike hatta a'mele bi ta'atike amelen estehikku bihi rıdâke ve hattâ unâsihake bi't-tevbeti havfen minke ve hattâ uhlise leke'n-nasîhate hubben leke ve hattâ etevekkele aleyke fi'l-umûri ve husni zannin bike. Subhâne hâliki'n-nûr. "

"Allah'ım, Senden hidayet ehlinin başarı ve muvaffakiyetini, yakin ehlinin hayırlı işlerini ve amellerini, tövbe ehlinin samimiyetle öğüd almışlığını, sabır ehlinin azmini ve kararlığını, huşu ehlinin korku ve ciddiyetini, Senin rızana arzu ve istekli olan rağbet ehlinin talebini, takva ehlinin ibadetini, ilim ehlinin anlayışını ve irfanını Senden isterim. Senden gereği gibi korkayım. Allah'ım, Senden öyle bir haşyet ve korku isterim ki, beni Sana karşı isyandan korusun ve menetsin, Sana samimi bir itaat ile öyle amel edeyim ki, onunla Senin rızana ulaşayım, Senden saygı ile korkarak tövbeyle Sana yöneleyim, sadece Senin sevgini kazanabilmek için halis bir şekilde nasihat edeyim, her işte Sana güvenip Sana dayanayım, Sana hüsnü zan besleyeyim. Nurun yaratıcısı olan Allahu Teâlâ'yı tüm eksik sıfatlardan tenzih ederek tesbih ederim"

Yatsı Namazından Sonra Okunacak Dilek Duası Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hıdırellez Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Hıdırellez Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Kabul Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Kabul Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Dilek Duası 4444 Okunuşu ve Anlamı

Hızır Aleyhisselam Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Hızır Aleyhisselam Dilek Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Hacet Duası Okunuşu ve Anlamı

Dilek Hacet Duası Okunuşu ve Anlamı